Nem szoktam az időmet plázázással tölteni, de "gyönyörű tiszta angol WC-t" (ahogy Kriszti mondja :) kerestem és felderítő utam egy útszéli plázába vezetett. 7 szintes, csilivili, ragyogó. Eszembe jutott erről az, amikor kb. 16-17 éve, egy kínai turista csoportot kísértem Budapesten, a frissen szerzett idegenvezetői oklevelemmel. A programban szerepelt a Duna Plaza, méghozzá másfél óra volt rá. Nem igazán értettem, hogy miért, meg is kérdeztem. Azt válaszolta az utazási iroda, hogy lássák már szegények, hogy milyen egy plaza, vásárolhatnak is, és persze a mosdóba is elmehetnek. Nos, akkoriban a Duna Plaza egy kínai bevásárlóközpont előcsarnokát nem töltötte volna meg, bevásárlási lehetőség egy sanghaji plazahoz képes verébfing és hát a mosdója... uramatyám, ha látott már valaki lepusztult, koszos mellékhelyiséget..... a kínaiak sem értették, mi a manót keresnek ott, persze nekem panaszkodtak, az orrukat fogva, fintorogva elmentek persze a mosdóba, aztán másfél órát unatkoztak, ki a padokon, ki a földön ülve. Aludva :) Kínos volt.
Az alábbi pláza akkor még nem létezett persze. :) És gondolom már a Duna Plazaba sem visznek kínai turista csoportokat. (?) ::))
Bejárat:
és a mosdó, amelyben - természetesen - négy fülkében "gyönyörű tiszta angol gyerekWC" van, a többiben szimplán "gyönyörű tiszta angol WC":
Megosztás a facebookonRátelepedett a szmog Sanghajra. Általában Peking és néhány más, Sanghajtól északabbra fekvő tartomány ül nyakig a trutyiban, de ha a szél északi, észanyugati, akkor az egész dzsuva elönt minket is. Különösen télen.
Két hete sétáltunk a szmogban egy kicsit. Sajnos akkor tudunk kettesben sétálni, amikor Ulf nem dolgozik, Kriszti nem beteg és én is ráérek. A folyópartról nézve a túlpartot azt is gondolhatná az ember, hogy jajderomantikusaka felhőbeburkolózottfelhőkarcolók, de sajna ez csak a kosz:
Egyébként Sanghaj levegője nem rossz, kémiai anyagokkal nincs teli, a szennyezést a kis geci apró porszemek, amiket most annyira divatos emlegetni, a 2,5 partikulák jelentik. Állítólag behatolnak a tüdő legszűkebb járataiba is és onnét nem ürülnek kil, mindenféle csúnya betegséget okozva ezzel. Koncentrációja néha 200 - 250 mikrogramm köbméterenként, a WHO egészségügyi határértékét messze meghaladva, ami 50.
A por ellen az utcán maszkkal védekezünk:
Egy egész kollekcióm van maszkokból:
Az aktuális kicsi-geci-partikula per köbméter adatot a U.S. Consulate Shanghai Air Quality Monitor (a sanghaji amerikai konzulátus) mérése alapján számolja és teszi közzé folyamatosan az aqicn (air quality index) website. Jelenleg, ebben a pillanatban 137 az állás, azaz a zöld-sárga-narancs-piros-lila-barna minőségjelző színskálán narancssárga. Délelőtt piros volt, tegnap pedig lila. Ha jól emlékszem, 137 - 158 narancs, 158 - 174 piros, 174 - 250 lila.
Amúgy töke van a menyasszonynak, mert létezik egy kínai mérési adat is, sokszor fele az amerikai adatnak. Ma délelőttre a kínaiak mérése 68 volt, azaz alig picit szennyezett. Pont most, 2016. január 1-jén, du. 14:35 perckor az amcsi adat 151, a kínai 76. Az amerikaiknak van egy mérőjük Sanghajban és egy Pekingben, más helyeken (Sanghaj más kerületeiben például, vagy Kínában máshol) a kínaiak mérési adatait használják, csak amerikai standardok szerint konvertálják. A kínaiak sem tagadják, hogy szennyezett a levegő, mégis, a Shanghai Daily angol nyelvű napilap néhány napja azt írta, hogy 2014-ben az átlagos levegőszennyezettség Sanghajban 55 volt. Lehet, hogy az ő standardjaik csak minden második partikulát veszik figyelembe? :)
A lakás levegőjének tisztítására légtisztító berendezést használnak. Mi most vettünk egyet, a neve - a márkája után - Fülöp:
Őrült jó üzlet mostanság a légszennyezés. A légtisztító berendezéseket, maszkokat úgy veszik, mint a cukrot. Egy élelmes külföldi Cambridge Masks néven forgalmaz egyedi design-os, színes maszkokat, néhány napja mondta a CNN-nek, hogy éppen nincs raktáron készlete. Árulnak palackokat is, de annyira röhögtem ezen, hogy nem emlékszem, hol palackozták bele a levegőt. Beleszippantva friss levegőhöz jut az ember. Ez amúgy nem friss találmány, ha jól emlékszem Japánban már régóta van ilyen.
Sokan csesztetik a kínaiakat a szennyezés miatt. Egy szomszédom Németországban sápítozott, hogy "istenem, ezek a kínaiak, hát hogy gondolják ezt, ezt a levegőszennyezést, nát nem zavarja őket?". Persze két kocsija volt a családjának, még a pékségbe is kocsival járt. De jha a kínaiak akarnak maguknak jobb életet, olyat, ami Nyugat-Európában általános, akkor forduljanak föl, rohadék környezetszennyezők.
A CNN riportjában megkérdeztek egy pekingi migráns munkást is a szennyezésről, amikor a kormányzat ideiglenesen felfüggesztette az építkezéseket a szmog idejére. Csakhogy ezekből az építkezésekből él több tízmillió nagyon szegény ember. A megkérdezett migráns munkás csak annyit mondott, hogy nem tudnak mit csinálni, csak várnak, hogy a főnök hívja őket, hogy újra mehetnek dolgozni. Addig persze nem kapnak fizetést.
Egy másik szegény ember, aki az utcán üldögélt, arra panaszkodott, hogy "jó, hogy a kormány azt mondja, hogy ne menjünk utcára, maradjunk otthon, mert az utcán veszélyes. Csakhogy nekünk nincs lakásunk, ez a rendelkezés is csak a gazdagoknak jó, velünk szegényekkel kitolás."
Ma sütött a nap és kék volt az ég. Ismét elmentünk sétálni a 151-es partikulaszám ellenére. Ha nem ismerjük a mérési adatokat, nem is gondoltam volna, hogy éppen szmogban sétálunk.
Megosztás a facebookon
Elfelejtettem elmenteni